fbpx
Anasayfa I.W.A.B 3. Uluslararası Antalya Turizm ve Bisiklet Festivali

I.W.A.B 3. Uluslararası Antalya Turizm ve Bisiklet Festivali

DÜNYA BİSİKLETÇİLERİNİN BULUŞMA NOKTASI, ANTALYA!

Kadınlar Çiçek Açıyor Platformu “Bisikletli Yaşam Kültürü”nü geliştirmek için çalışan  Bisikletliler Derneği ile birlikte özgün bir festivale daha imza atmaya hazırlanıyor.

Antalya’da ekolojik yaşamı ve bisiklet turizmini konu alan I.W.A.B  3. Uluslararası Antalya Turizm ve Bisiklet Festivali, 7-8-9 Eylül 2018 tarihlerinde, Köprülü Kanyon Milli Parkında bulunan Perge Doğa Evleri’ne kurulacak festival alanında yapılacak.

Ekolojik duyarlılıkla hazırlanılan festival programında; bölgenin organik tarım, kır hayatı, tarihi, kültürel, beşeri özelliklerini kapsayan etkinliklerinin yanı sıra, doğal ortamında yapılabilecek sporları içeren aktiviteleri kapsaması ve özellikle Bisiklet Turizm’inin birleşmesiyle de uluslararası düzeyde olmasına özen gösterildi. Antalya’daki eko turizme dikkat çekmeye çalışan Festival Komitesi, yöre halkının katılımının da önemsendiği festivalde, bölge tanıtım ve ekonomisine katkıda bulunurken, bölgede bisikleti bir sağlıklı yaşam ve ulaşım aracı olarak kullanmakla ilgili farkındalık sağlayacaklar.

 Sosyal Sorumluluk Projesi

Minik Pedallar, Büyük Yürekler

Bisikletliler Derneği’nin başlatmış olduğu “Köy Okullarına Bisiklet Projesi”ne destek sağlayarak yaygınlaşması için Festival gelirinden ayrılan bütçe ve “Büyük Yürekli “ destekler ile bölge köy okullarına bisiklet bağışlanarak, “Minik Pedallar ”a sağlıklı yaşam ve spor sevgisinin ilk tohumlarının aşılanması hedeflenmiştir.

Kadınlar Çiçek Açıyor Platformu Başkanı İş Kadını Hatice Bozkurt  “I.W.A.B  3. Uluslararası Antalya Turizm ve Bisiklet Festivali ile Turizm destinasyonu olarak dünyanın sayılı kentlerinden biri olan Antalya’nın Milli Parklarına, doğal güzelliklerine  dikkat çekmek hedefimiz. Doğa Turizm’inin gelişmesine katkıda bulunacak olan  festivalimiz  aracılığıyla muhteşem manzarası ve uygun altyapısı olan, doğal bisiklet parkurlarına sahip Köprülü Kanyon Milli Parkı’na bisiklet turizminde hak ettiği yeri kazandırmak ise festivalimizin önemli amaçlarından biri.

Doğal kekik hasadının yapıldığı tarihe denk getirdiğimiz festivalde hep birlikte dağlara kekik toplamaya giderek dünyada 5 çeşit kekik türünün olduğu tek yer olarak gösterilen Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın ekolojik değerine uluslararası boyutta dikkat çekmek istiyoruz ” dedi.

Bisikletliler Derneği Antalya temsilcisi Görkem Tezcanlı” Avrupa Bisikletliler Federasyonu’na tam üyeliğimiz sebebiyle festivali yurtdışında da tanıtmayı hedefliyor, Türkiye’nin ve Antalya’nın tanıtımına da büyük katkı sağlayacak olan festivalimizde desteklerinizi bekliyoruz” diyerek özellikle basının desteği rica etti.

Projenin turizm ayağını üstlenerek bölgeye dünyanın en uzun parkuruna sahip zipline tesisini getiren turizmci Cemal Kaya ise ”Bu Festival  ile dünyaya “Antalya, Bisiklet Sporcularının Buluşma Noktasıdır“, mesajını vererek bisiklet turizmi için doğal parkurlara ve muhteşem bir doğaya sahip olan Antalya bölgesinin bisiklet turizminde hak ettiği yerde olması için gerekli tüm çalışmaları yapacaklarını belirtti.

I.W.A.B Açılımı

İş Kadını Hatice Bozkurt önderliğinde, Antalya kurumlarının ve kadınlarının destekleri ile sosyal turizm projelerini ve festivallerini hayat geçiren I.W.A.B (International Women Are Blossoming), Kadınlar Çiçek Açıyor Antalya Turizm Projesi’nin İngilizce kısaltmasından oluşmaktadır.