fbpx
Anasayfa I.W.A.B. YAPIM

I.W.A.B. YAPIM

I.W.A.B SİNEMA SEKTÖRÜNDE

“MENDİLİM KEKİK KOKUYOR”

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında, 18 Mart Üniversitesi’nin düzenlediği senaryo yarışmasında, A. Kadir Bozkurt tarafından yazılan “Mendilim Kekik Kokuyor” uzun metraj sinema filmi senaryosu birincilik ödülüne layık görülmüştü. Uzun metraj sinema filmi projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından 2018- 2 Kurul kararı ile desteklenmesi uygun bulunmuştu. I.W.A.B tarafından Akdeniz Bölge Koordinatörlüğünü üstlenilen film çekimleri Antalya / Kemer / Akseki bölgesinde yapıldı.

FİLM TANITIM VİDEOSU & KAMERA ARKASI GÖRÜNTÜLER:

 

Tiyatroculardan oluşan oyuncu kadrosunda Anzak başhemşire Beatrice karekterini canlandıran Willma Elles ve Rüstem Çavuş rolüyle Mehmet Çevik çıkarmış oldukları başarılı oyunculukları ile göz doldurdular. Dil tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden sınıf arkadaşları olan senarist, yönetmen ve karakter roller bu filmde bir araya gelerek filme destek oldular.

19 Mayıs 2019 tarihinde çekimleri başlayan ve Çanakkale Savaşlarının yaşandığı atmosferi Antalya’ya taşıyan uzun metraj sinema filmi 18 Mart 2020 tarihinde vizyona girecek.

 

Yönetmenliğini Hüseyin Özden ve Hakan Kurşun‘un, Yapımcılığını Kadriye Özen‘in yaptığı ödüllü sinema filmi senaryosunda, kişisel hikâyeler üzerinden Çanakkale Savaşı anlatılırken, Anadolu insanının geleceği ve bağımsızlığı için yaptığı fedakârlıklar özellikle vurgulanıyor.

Bir yanda gencecik iki amcaoğlu ve aşık oldukları kasabanın en güzel kızı Elif, diğer yanda Çanakkale Savaşında varoluş mücadelesi. Sonra asker bile olamadan Anzak Koyu’nda esir düşen ama umutlarını kaybetmeyen gençler.

Bu atmosferde Hasan ve Yusuf’un saflık ve cesaretlerine, işgalci askerler arasında olan hemşire Beatrice’in merhamet ve sevgisi eklenecek. Düşmanı değil, düşmanlığı öldürmeyi hedefleyen “Mendilim Kekik kokuyor” filmi, insanlığa umut veren ulusal ve evrensel bir destan aslında…

“Mendilim Kekik Kokuyor” filminin Akdeniz Bölge Koordinatörü Hatice Bozkurt “Her şeyden önce filmin senaristi ve yapım ortağı olan abim A.Kadir Bozkurt‘u gönülden kutluyorum. Bir milletin kaderini değiştirerek hepimizin öyküsü olan Çanakkale Savaşları’nı bu kadar iyi kaleme alıp hayata geçirilmesine vesile oldu, kendisi ile gurur duyuyorum. I.W.A.B olarak tüm çekimlerde bulunarak filmi adeta yaşadık, filmimizin hikayesini daha gerçekçi aktarmak için yörenin köylüleri bizlere destek verdi filmimizde rol aldı, bazı sahneler tüm ekibin gözyaşları içinde çekildi. Son derece etkileyici ve düşmanı değil düşmanlığı öldüren bir film geliyor” dedi.